0212 671 11 16

MOBİL YAZILIM

dijital dönüşümde MOBİL çözümler

MOBİL GELİŞTİRME YAZILIM YAŞAM DÖNGÜSÜ

 

Mobil geliştirme yaşam döngüsü, büyük ölçüde Web veya masaüstü uygulamaları için SDLC ‘den farklı değildir. Bu şekilde, genellikle işlemin beş ana bölümü vardır:

  1. Inception : tüm uygulamalar bir fikrle başlar. Bu fikir genellikle bir uygulama için katı bir temel olarak iyileştirilmektedir.
  2. Tasarım – Tasarım aşaması, uygulamanın kullanıcı DENEYIMINI (UX), genel düzenin ne olduğu, nasıl çalıştığı, vb. gibi bir kullanıcı arabirimi (UI) tasarımında açmak ve genellikle bir grafik tasarımcısının YARDıMıYLA bu UX ‘i doğru bir kullanıcı arabirimi (UI) tasarımına dönüştürme işlemi içerir.
  3. Geliştirme – genellikle en fazla kaynak kullanımı yoğunluğu, uygulamanın gerçek yapısıdır.
  4. Sabitleştirme : geliştirme işlemi yeterince fazla olduğunda, qa genellikle uygulamayı test etmek için başlar ve hatalar düzeltilir. Çoğu zaman bir uygulama, daha geniş bir kullanıcı kitlesini kullanma şansı verilen sınırlı bir beta aşamasına gidecektir ve geri bildirimde bulunmak ve değişiklikleri bilgilendirmek.
  5. Dağıtım

Bu parçaların çoğu, örneğin, Kullanıcı arabirimi sonlandırıldığında geliştirme için yaygındır ve Kullanıcı arabirimi tasarımını bilgilendiriyor olabilir. Ayrıca, bir uygulama yeni bir sürüme eklenen yeni özelliklerin aynısını bir sabitlemeye devam edebilir.

Ayrıca, bu aşamalar çevik, sarmal, şelale vb. gibi herhangi bir sayıda SDLC yöntemleri içinde de kullanılabilir.

Bu aşamaların her biri, aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Yeni

Mobil cihazlara sahip kişilerin sahip olduğu etkileşen ve etkileşim düzeyi, neredeyse herkesin bir mobil uygulama için fikir sahibi olduğu anlamına gelir. Mobil aygıtlar, bilgi işlem, Web ve hatta kurumsal altyapıyla etkileşimde bulunmak için yepyeni bir yol açar.

Yeni aşaması, bir uygulama fikrini tanımlamaya ve iyileştirmesine yöneliktir. Başarılı bir uygulama oluşturmak için bazı temel sorulara danışmanız önemlidir. Ortak uygulama mağazalarından birinde uygulama yayımlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Rekabet avantajı : zaten benzer uygulamalar var mı? Öyleyse, bu uygulama diğerlerinden nasıl ayırt etmektedir?

Bir Enterprise dağıtılacak uygulamalar için:

  • Altyapı tümleştirmesi : var olan altyapının neleri tümleştirerek veya genişletecek?

Ayrıca, uygulamalar mobil form faktörü bağlamında değerlendirilmelidir:

  • Değer : Bu uygulama hangi değeri kullanıcıları getirsin? Nasıl kullanılır?
  • Form/taşınabilirlik : Bu uygulama bir mobil form faktörüyle nasıl çalışır? Konum tanıma, kamera vb. gibi mobil teknolojileri kullanarak nasıl değer ekleyebilirim?

Bir uygulamanın işlevselliğinin tasarlanmasıyla ilgili yardım için, aktör ve kullanım durumlarını tanımlamak yararlı olabilir. Aktör bir uygulama içindeki rollerdir ve genellikle kullanıcılardır. Kullanım örnekleri genellikle eylemler veya amaçlar.

Örneğin, bir görev izleme uygulamasının iki Aktöri olabilir: Kullanıcı ve arkadaş. Kullanıcı bir görev oluşturabilirve bir görevi arkadaş ile paylaşabilir . Bu durumda, bir görev oluşturmak ve bir görevi paylaşmak, aktörlerin yanı sıra hangi iş varlıklarının ve mantığın geliştirilmesi gerektiğini bildirmek için gereken iki farklı kullanım durumdur.

Uygun sayıda kullanım durumu ve aktör yakalandıktan sonra, bir uygulamayı tasarlamaya başlamak çok daha kolay. Geliştirme daha sonra uygulamanın ne olması veya yapması gerektiği yerine uygulamanın nasıl oluşturulacağı üzerine odaklanabilir.

UZGEM YAZILIM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ TEKNO KENT

teknoloji

Copywright by @UZGEM YAZILIM A.Ş.
Copywright by @UZGEM YAZILIM A.Ş.