0212 671 11 16

Ar-Ge Projeleri

aR-gE PROJELERİMİZ

ARADIĞINIZI BULMAK İÇİN YÖNÜNÜZÜ BELİRLEYİN.

ARGE Nedir?

Öncelikle kelime anlamından açıklamaya başlayalım. Ar-Ge, “Araştırma” ve “Geliştirme” kelimelerinin kısaltmalarından oluşur. ARGE, yeni projeleri hayata geçmeden önce detaylı bir şekilde araştırma ve beklentilere uygun bir şekilde geliştirme çalışmalarını içerir. Araştırma ve geliştirme (ARGE) çalışmaları, ürünü kullanıcılar ile buluşturmadan önceki gelişim süresinin ilk aşamasıdır.

ARGE, ulusal düzeyde rekabet avantajı sağlayabilecek yeni ve gelişmiş bir teknoloji yaratma projesinin başlangıcıdır. Bu nedenle oldukça ciddi ve boyutu sınırları da aşabilecek bir amaca hizmet eder. Ancak ARGE projeleri başarılı bir şekilde organize edilmelidir.

ARGE Nasıl Yapılır?

ARGE, sistematik bir planlama olmadan yapılamaz. Dolayısıyla planlı bir şekilde yapılması gerektiğinden belli bir programa bağlı olmalıdır. Bu programın ilk aşaması ise gözlemdir. Gözlem sürecinde hissedilir durumda olan bir ihtiyaç kontrolü yapılır. ARGE’nin her aşaması önemlidir ancak tespiti doğru yapmak için ilk olarak doğru gözlemi yapmak son derece önemlidir. Bu nedenle gözlem aşamasında temel bir araştırma yapılmalıdır. Daha sonra ise gözlem sonucu ulaşılan yeni bilginin uygulanabilir olduğuna bakılır. Bu aşamada teorik ve deneysel pratiklerden yararlanılır.

Ardından deneysel geliştirme süreci başlar. Bu süreçte hedeflenen ürün veya hizmetin geliştirilmesi tamamlanır. Deneysel gelişim süreci de bir araştırma içerir. Araştırma boyunca önceden hazırlanan plan ve programa bağlı kalınır. Böylece ARGE çalışmasına başlamadan önce hedeflenen tasarı üretilerek hizmete sunulur.

UZGEM YAZILIM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ TEKNO KENT

teknoloji

Copywright by @UZGEM YAZILIM A.Ş.